Biała lista, Split Payment, Matryca Vat jak od tego nie zwariować prowadząc firmę.

Biała-lista-Split-Payment-Matryca-Vat

Świetne szkolenie przeprowadzone przez EY w Loży Dolnośląskiej BCC podczas którego poznałem bliżej wymienione pojęcia. Biała lista, Split Payment, Matryca Vat

Biała lista podatników

Biała lista to nowy rejestr podatników VAT w którym należy sprawdzać aktualność rachunków bankowych naszych kontrahentów. Mamy obowiązek to robić każdorazowo tuż przed dokonaniem płatności powyżej 15 tys.

Jeśli prowadząc działalność gospodarczą mieliśmy zgłoszony rachunek firmowy w Urzędzie Skarbowym to powinien się pojawić automatycznie na Białej liście podatników. Warto to sprawdzić. Trzeba też sprawdzić czy przypadkiem na Białej Liście podatników nie znalazł się nasz rachunek prywatny. Teraz może tam być tylko rachunek firmowy. Jeśli prowadząc działalność rozliczaliście transakcje przez rachunek prywatny należy to jak najszybciej zmienić. Trzeba założyć rachunek firmowy i ten zgłosić do Urzędu Skarbowego oraz na Białą Listę

Split Payment co to jest

Split Payment to podzielony rachunek bankowy przez który mamy obowiązek zapłacić fakturę sprzedającemu kiedy transakcja wynosi powyżej 15 tys. i zakup dotyczy towarów znajdujących się na liście towarów obowiązkowo objętych Split Payment. Podział polega na tym, że jeden rachunek jest dla kwot netto faktury a drugi dla kwot podatku VAT. Warto zapamiętać, że VAT możemy zapłacić tylko w złotówkach co może być kłopotliwe jeśli rozliczamy się tylko w obcej walucie. Istotne jest również to, że sprzedawca ma obowiązek umieścić informację o podzielonej płatności na fakturze.

Wciąż wątpliwości budzi słowo „faktura” użyta w przepisach o Split Payment w kontekście słowa „transakcja” użytego w przepisach o Białej liście. Wątpliwość wynika z tego, że transakcją można podobno nazwać także kilka faktur wystawionych do umowy z kontrahentem. W takiej sytuacji zsumowane wartości faktur mogą przekroczyć kwotę 15 tys

Matryca VAT

Dotyczy obniżonych stawek VAT i wejdzie w życie od 1 kwietnia 2020. Jeśli ktoś ma obecnie ma obniżona stawkę VAT, powinien potwierdzić czy będzie ona nadal obowiązywać po 1 kwietnia 2020. Tym bardziej, że wtedy zmienia się też klasyfikacje towarów i usług PKWiU na unijną Nomenklaturę Scaloną (ang. Combined Nomenclature, CN).

Planowana jest zmiana stawki VAT np na ebooki i książki bez ISBN z 23% obecnie na 5% w kwietniu 2020

Dodatkowo

Już teraz warto pomyśleć o przygotowaniu się do rejestracji daty otrzymania faktury bo ten obowiązek wejdzie w lipcu 2020.

Trzeba też będzie od lipca 2020 informować w pliku JPK o przedmiocie transakcji np. że nasza usługa to doradztwo lub szkolenia.

Przypominamy że jeśli chcecie wziąć fakturę do paragonu to już przy paragonie trzeba podać NIP nabywcy. Jeśli tego nie zrobimy to taki niekompletny paragon nie będzie mógł być kosztem.

#zarządzanie #biznes #współpraca
#AlnairPl #Controllling #MSP
#coaching #mentoring #wdrożenia
#bur #parp #msp
#strategia #projekty #inspiracje #motywacje #B2B

W czym możemy pomóc?

Masz pytanie? Zapraszamy do kontaktu z nami.

Interesujące ? Udostępnij przez :
Interesujące ? Udostępnij przez :