Bezpieczna Sukcesja w firmach rodzinnych bez podatków? | case studyObie strony nie były gotowe na program bezpieczna sukcesja dla firm rodzinnych dopóki kłopoty ze zdrowiem szybko nie przekonały dotychczasowego właściciela do podjęcia decyzji o oddaniu decydowania w ręce następców.

Bezpieczna sukcesja w firmach rodzinnych Alnair

Przekazanie jednoosobowej działalności w formie darowizny (art.551 KC) córkom, które wcześniej założyły spółkę jawną i przyjmą teraz od ojca firmę prowadząc ją dalej będzie wyłączona z opodatkowania zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług a także od darowizn zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Należy jednak zrobić to pisemnie z podpisami notarialnie poświadczonymi zgodnie z art. 75(1) par. 1 KC

wprowadzenie

Warsztat samochodowy zatrudniający 12 osób z koncesją na prowadzenie stacji diagnostycznej w miejscowości zamieszkującej 27 tys osób. Po 20 latach rozwoju firmy właściciel zaczął odczuwać kłopoty ze zdrowiem. Uznał, że należy dać szanse dalszemu rozwojowi firmy swoim córkom, które aktywnie wspierały jego dotychczasowe działania przeprowadzając program „bezpieczna sukcesja w firmach rodzinnych”

wyzwanie

Nestor ze względu na wiek i zaczynające się kłopoty ze zdrowiem skutkujące 2 miesięczną wizytą w szpitalu nie mógł już tak sprawnie jak wcześniej pokonywać piętrzących się momentami trudności. Ze względu na koncesję oraz osobiste relacje właściciela z długoletnimi pracownikami zakładano, że nie będzie możliwe proste przeniesienie firmy z jednoosobowej działalności na spółkę jawną na którą zdecydowały się córki.

rozwiązanie

W ramach programu „bezpieczna sukcesja w firmach rodzinnych” powstał plan sukcesji w którym uwzględniono kilka etapów realizacji tego zadania. Zaplanowano czas utworzenia spółki, przeniesienie pracowników, rekrutację uzupełniającą, podjęcie kroków w celu zmiany podmiotu posiadającego koncesję. Ostateczne przekazanie firmy aktem notarialnym.

Ustalono strategię dla nowej firmy. Wykorzystując metodę Strategicznej Karty Wyników określono mierniki nadzorujące realizację planów działania nowego podmiotu, Nestor przyjął rolę konsultanta dla nowej spółki wspierając radą córki i poznając je osobiście z dotychczasowymi partnerami biznesowymi.

rezultaty

  • założono spółkę jawną,
  • wsparto rekrutację 2 mechaników,
  • przygotowano umowę przekazania przedstawioną notariuszowi,
  • ustalono i wybrano tryb przeniesienia koncesji,
  • zbudowano nową strategię działania,
  • określono 8 mierników na tablicy informującej o zagrożeniach,
  • Nestor po 9 miesiącach czuł się bezpieczny przekazując firmę córkom.
Twoja firma może odnosić większe sukcesy.

Poproś o rozmowę z konsultantem prowadzącym projekt. Porozmawiacie o rozwiązaniach dla Twojej firmy.
To nic nie kosztuje.
Z powodu RODO przejdź teraz do formularza

Pewnego dnia zastałem na swoim biurku kartkę na której był list od pracowników następującej treści. Drogi Szefie, kilka miesięcy temu zostałeś kierownikiem naszego działu. Doceniamy Twój awans ale oczekujemy że zrobisz badanie poziomu swoich kompetencji menedżerskich i uzupełnisz luki byśmy wszyscy mogli cieszyć się sukcesem. Nie sądzisz że czas już to zrobić ?

Rafał Zelazny
Kierownik serwisu, Firma usługowa

Po raz pierwszy zobaczyłam jak wysoko mnie oceniają podwładni i przełożeni, to miłe zaskoczenie. Liczę na awans bo przecież mam obiektywne dowody że powinnam go otrzymać. Chętnie dalej będę rozwijała siebie i firmę…

Anna Zajda
Kierownik działu marketingu., Firma handlowa

Twoja firma może odnosić większe sukcesy.Poproś o rozmowę z konsultantem prowadzącym projekt. Porozmawiacie o rozwiązaniach dla Twojej firmy. To nic nie kosztuje. Z powodu RODO przejdź teraz do formularza