Czy produktywność wzrasta po zmniejszeniu przerwań procesu? | case studyW firmie z branży budowania konstrukcji metalowych, działającej na rynku od 34 lat.

W wielu firmach produkcyjnych w branży metalowej przerwanie procesu może wyglądać tak:

Na hali produkcyjnej podchodzi szybkim krokiem kierownik zmiany do spawacza.

  • Panie Grześkowiak, proszę zostawić to co pan robi, bo szef dzwonił. Niech pan idzie na wydział cięcia laserem, trzeba tam coś przyspawać.

wprowadzenie

Mówimy o firmie z branży budowania konstrukcji metalowych, która działa na rynku od 34 lat. Ostatnio dzięki dotacji unijnej zbudowała dużą halę produkcyjną w strefie ekonomicznej położonej obok 27 tys miasteczka.  Zatrudnia prawie 250 osób na trzy zmiany. Przychody uzyskuje ze zleceń od klientów z całego świata.

Kiedy poznaliśmy Elżbietę od 4 lat pełniła rolę członka zarządu w firmie swojego ojca inżyniera konstruktora. Była odpowiedzialna za finanse w firmie, ponieważ z wyróżnieniem ukończyła studia ekonomiczne i zarządzania. Doskonale wiedziała jak bardzo w dzisiejszych czasach ważne są dla rozwoju firmy nowoczesne rozwiązania zwiększające konkurencyjność. Ogromnie zależało jej, by się nie dać wyprzedzić konkurencji.

Mimo że wiele nowoczesnych rozwiązań pani Elżbieta wprowadziła do firmy to i tak w sprawach kluczowych ostateczne zdanie ma zawsze ojciec, bez względu na to czy to było dobre czy nie, dla firmy i jej pracowników. Ojciec nie jest chętny do wprowadzania nowości których nie rozumie. Kurczowo trzyma się swoich przekonań i nie pozwala na nadmierne innowacje w zarządzaniu.

Spotkaliśmy się podczas realizacji programu unijnego, który dofinansowywał doradztwo w zarządzaniu. Ponieważ dotyczyło to finansów – a za tę sferę odpowiedzialna była Elżbieta – mogliśmy podjąć współpracę. Jak się okazało, szybko się przekonaliśmy co oznacza dwuwładza w firmie. Pracownicy doskonale potrafili rozgrywać tę sytuację dla swoich korzyści.

wyzwanie

Mimo oczywistych trudności szybko odkryliśmy, że firma traci przychody. Głównie z tego powodu, że ma olbrzymi kłopot z terminowością zleceń przyjętych do realizacji.Przez co klienci nie zostawali w firmie na dłużej.  Po głębszej analizie postanowiliśmy zbadać jak często są przerywane procesy w trakcie realizacji zadania przez pracowników. Ilość 1800 przerwań procesów w ciągu miesiąca zdumiała i ich i nas.

rozwiązanie

Teraz Elżbieta już wie, że kiedy przełożony przerywa proces który właśnie realizują pracownicy, to najpierw czas tracą na to, żeby przerwać to co robią obecnie obecnie i skupić się na tym, co ich oderwało od pracy. Następnie kiedy już przemyślą jak wykonać nowe zadanie. Wykonują je. By ponownie zmienić myślenie na zadanie które zostało przerwane i odnaleźć moment od którego mogą  je wykonywać dalej. Zaproponowaliśmy prostą reorganizację pracy wprowadzając 4 Perspektywy Sukcesu. Tym sposobem odzyskaliśmy czas wcześniej bezpowrotnie tracony.

rezultaty

Pracownicy firmy są teraz bardziej produktywni. Mogą osiągać wyższe obroty tymi samymi zasobami. Wysiłek włożony w projekt znacznie poprawił funkcje realizacji zadań i usprawnił procesy przez co skrócił czas dostaw do klienta. Zadowoleni klienci ponawiali zamówienia przez co wzrósł obrót.

Liczby:

  • zmniejszenie przerwań procesów o 30%
  • wzrost produktywności zakładu o 17%
  • wzrost retencji klientów o 13%
  • wzrost obrotów o 23%
Twoja firma może odnosić większe sukcesy.

Poproś o rozmowę z konsultantem prowadzącym projekt. Porozmawiacie o rozwiązaniach dla Twojej firmy.
To nic nie kosztuje.
Z powodu RODO przejdź teraz do formularza

Alnair ma bardzo doświadczonego i zaradnego konsultanta do wdrożenia projektu 4 Perspektywy Sukcesu przy każdej z 4 perspektyw upewniał się czy zrozumieliśmy oraz czy wskaźniki które wybraliśmy dobrze oddają naszą sytuację biznesową.

Julia Kutrzeba
Główna Księgowa, firma produkcyjna

Ta firma doradcza zbudowała długotrwałą wartości mojej firmy doskonaląc procesy i rozbudowując relacje klient, pracownik, właściciel. 

Adam Ratyczny
Właściciel, Firma logistyczna

Twoja firma może odnosić większe sukcesy.

Poproś o rozmowę z konsultantem prowadzącym projekt. Porozmawiacie o rozwiązaniach dla Twojej firmy. To nic nie kosztuje. Z powodu RODO przejdź teraz do formularza