Jak Zarządzanie przez Cele (ZPC) wpłynęło na obroty. | case studyFirma 145 osobowa z branży budowy maszyn od 30 lat rozwija się nieopodal domu wybudowanego przez ojca inżyniera za pieniądze z pracy zagranicą. Kiedy nie ma wprowadzonego Zarządzania przez cele (ZPC) sytuacja w firmie może na przykład wyglądać tak:

Wczoraj. 11.20 Przychodzi Adam z działu sprzedaży i pyta:
– Cześć Grzegorz na kiedy zrobisz mi wycenę do oferty ?
– Na jutro. Słyszy odpowiedź.

Dzisiaj 10.15
– Cześć zrobiłeś mi wycenę do oferty ?
– Sorry. Nie dam rady teraz. Przyjdź później.

Dzisiaj 15.07
– Cześć zrobiłeś mi tę wycenę do oferty ?
– Sorry. Wiesz co. Nie dam rady dzisiaj. Przyjdź jutro.

wprowadzenie

Firma 145 osobowa z branży budowy maszyn od 30 lat rozwija się nieopodal domu wybudowanego przez ojca inżyniera za pieniądze z pracy zagranicą. Kiedy zaczynali, projektowali na zamówienie klienta urządzenia w jednym pokoju a budowali je w niedużym pomieszczeniu obok domu.  Wtedy Zarządzanie Przez Cele (ZPC) nie było jeszcze w Polsce znane. Dzisiaj to już 2 hale produkcyjne i poważne biuro konstrukcyjne, Swoje rozwiązania sprzedają klientom z 25 krajów europejskich.

Artur zarządza firmą dopiero od 4 lat. Kiedy ojciec zaczął mieć kłopoty ze zdrowiem. Do tej pory mimo, że pełnił rolę zastępcy szefa raczej pochłaniały go sporty ekstremalne. Teraz kiedy już poczuł jak działa firma którą zarządza.

marzy o takim jej zorganizowaniu by przy 35 mln obrotów rocznie wypracować co najmniej 50% sprzedaży z produktów własnych na których marża jest przyzwoita. Nie chce zwiększać firmy ani udział w rynku. Chce dobrze zarabiać na produktach, które powstały w oparciu o własne patenty.

wyzwanie

Od jakiegoś czasu Artur zadawał sobie pytania.

  • Co jest nie tak w firmie, która ciągle ma kłopot z osiąganiem założonych celów ?
  • Gdzie leży przyczyna ?
  • Czy terminowość może być przyczyną kłopotów?
  • Co przeszkadza firmie się rozwijać ?

Mimo wielokrotnych rozmów z managerami nie udawało się odkryć powodów tego stanu rzeczy. Kiedy podejmuje próby porozmawiania o tym na spotkaniach z managerami, każdy z nich podczas takich rozmów albo milczy, albo udowadnia, dlaczego niemożliwe do realizacji są oczekiwania szefa. Dwa lata temu, w przypływie złości  z bezsilności zwolnił już nawet szefa produkcji zastępując go nowym, który obiecał poprawę terminowości i wzrost obrotów. Czas jednak płynął a w firmie nadal nic się nie zmieniło.

rozwiązanie

Kiedy zaczniesz przyglądać się procesom realizowanym w swojej firmie zauważysz jak wiele czasu jest marnowanego tylko dlatego że ludzie nie traktują się w pracy serio. Nie traktują też takiej pracy poważnie, bo przychodząc do pracy czekają na polecenia przełożonych a nie po to by zrealizować wcześniej ustalony cel.  Kiedy to zmienisz, wprowadzając na przykład Zarządzanie przez cele (ZPC) poprawisz organizację pracy i wydajność skacze błyskawicznie.

rezultaty

Po wprowadzeniu Zarządzanie przez cele (ZPC), pracownicy są bardziej zadowoleni z pracy. Wdrożenie Zarządzania przez cele (ZPC), w tym przykładzie znacznie poprawiło funkcje planowania i realizacji zadań. Usprawniło procesy przygotowywania zamówień i skróciło czas dostawy do odbiorcy. Wzrost produkcji własnych urządzeń daje poczucie stabilizacji rozwoju i przewagi konkurencyjnej w regionie.

Liczby:

  • wzrost terminowości realizacji zadań o 67%
  • wzrost obrotów o 12%
  • wzrost udziału produktów własnych w sprzedaży o 19%
  • wzrost zadowolenia wśród pracowników o 18%.
Twoja firma może odnosić większe sukcesy.

Poproś o rozmowę z konsultantem prowadzącym projekt. Porozmawiacie o rozwiązaniach dla Twojej firmy.
To nic nie kosztuje.
Z powodu RODO przejdź teraz do formularza

Pewnego dnia zastałem na swoim biurku kartkę na której był list od pracowników następującej treści. Drogi Szefie, kilka miesięcy temu zostałeś kierownikiem naszego działu. Doceniamy Twój awans ale oczekujemy że zrobisz badanie poziomu swoich kompetencji menedżerskich i uzupełnisz luki byśmy wszyscy mogli cieszyć się sukcesem. Nie sądzisz że czas już to zrobić ?

Rafał Zelazny
Kierownik serwisu, Firma usługowa

Po raz pierwszy zobaczyłam jak wysoko mnie oceniają podwładni i przełożeni, to miłe zaskoczenie. Liczę na awans bo przecież mam obiektywne dowody że powinnam go otrzymać. Chętnie dalej będę rozwijała siebie i firmę…

Anna Zajda
Kierownik działu marketingu., Firma handlowa

Twoja firma może odnosić większe sukcesy.

Umów rozmowę z konsultantem prowadzącym projekt. Porozmawiacie bez zobowiązań o rozwiązaniach dla twojej firmy. To nic nie kosztuje.