Jak Zarządzanie przez Cele (ZPC) wpłynęło na obroty. | case studyFirma 145 osobowa z branży budowy maszyn od 30 lat rozwija się nieopodal domu wybudowanego przez ojca inżyniera za pieniądze z pracy zagranicą. Kiedy nie ma wprowadzonego Zarządzania przez cele (ZPC) sytuacja w firmie może na przykład wyglądać tak:

Wczoraj. 11.20 Przychodzi Adam z działu sprzedaży i pyta:
– Cześć Grzegorz na kiedy zrobisz mi wycenę do oferty ?
– Na jutro. Słyszy odpowiedź.

Dzisiaj 10.15
– Cześć zrobiłeś mi wycenę do oferty ?
– Sorry. Nie dam rady teraz. Przyjdź później.

Dzisiaj 15.07
– Cześć zrobiłeś mi tę wycenę do oferty ?
– Sorry. Wiesz co. Nie dam rady dzisiaj. Przyjdź jutro.

wprowadzenie

Firma 145 osobowa z branży budowy maszyn od 30 lat rozwija się nieopodal domu wybudowanego przez ojca inżyniera za pieniądze z pracy zagranicą. Kiedy zaczynali, projektowali na zamówienie klienta urządzenia w jednym pokoju a budowali je w niedużym pomieszczeniu obok domu.  Wtedy Zarządzanie Przez Cele (ZPC) nie było jeszcze w Polsce znane. Dzisiaj to już 2 hale produkcyjne i poważne biuro konstrukcyjne, Swoje rozwiązania sprzedają klientom z 25 krajów europejskich.

Artur zarządza firmą dopiero od 4 lat. Kiedy ojciec zaczął mieć kłopoty ze zdrowiem. Do tej pory mimo, że pełnił rolę zastępcy szefa raczej pochłaniały go sporty ekstremalne. Teraz kiedy już poczuł jak działa firma którą zarządza.

marzy o takim jej zorganizowaniu by przy 35 mln obrotów rocznie wypracować co najmniej 50% sprzedaży z produktów własnych na których marża jest przyzwoita. Nie chce zwiększać firmy ani udział w rynku. Chce dobrze zarabiać na produktach, które powstały w oparciu o własne patenty.

wyzwanie

Od jakiegoś czasu Artur zadawał sobie pytania.

  • Co jest nie tak w firmie, która ciągle ma kłopot z osiąganiem założonych celów ?
  • Gdzie leży przyczyna ?
  • Czy terminowość może być przyczyną kłopotów?
  • Co przeszkadza firmie się rozwijać ?

Mimo wielokrotnych rozmów z managerami nie udawało się odkryć powodów tego stanu rzeczy. Kiedy podejmuje próby porozmawiania o tym na spotkaniach z managerami, każdy z nich podczas takich rozmów albo milczy, albo udowadnia, dlaczego niemożliwe do realizacji są oczekiwania szefa. Dwa lata temu, w przypływie złości  z bezsilności zwolnił już nawet szefa produkcji zastępując go nowym, który obiecał poprawę terminowości i wzrost obrotów. Czas jednak płynął a w firmie nadal nic się nie zmieniło.

rozwiązanie

Kiedy zaczniesz przyglądać się procesom realizowanym w swojej firmie zauważysz jak wiele czasu jest marnowanego tylko dlatego że ludzie nie traktują się w pracy serio. Nie traktują też takiej pracy poważnie, bo przychodząc do pracy czekają na polecenia przełożonych a nie po to by zrealizować wcześniej ustalony cel.  Kiedy to zmienisz, wprowadzając na przykład Zarządzanie przez cele (ZPC) poprawisz organizację pracy i wydajność skacze błyskawicznie.

rezultaty

Po wprowadzeniu Zarządzanie przez cele (ZPC), pracownicy są bardziej zadowoleni z pracy. Wdrożenie Zarządzania przez cele (ZPC), w tym przykładzie znacznie poprawiło funkcje planowania i realizacji zadań. Usprawniło procesy przygotowywania zamówień i skróciło czas dostawy do odbiorcy. Wzrost produkcji własnych urządzeń daje poczucie stabilizacji rozwoju i przewagi konkurencyjnej w regionie.

Liczby:

  • wzrost terminowości realizacji zadań o 67%
  • wzrost obrotów o 12%
  • wzrost udziału produktów własnych w sprzedaży o 19%
  • wzrost zadowolenia wśród pracowników o 18%.
Twoja firma może odnosić większe sukcesy.

Poproś o rozmowę z konsultantem prowadzącym projekt. Porozmawiacie o rozwiązaniach dla Twojej firmy.
To nic nie kosztuje.

Alnair sp. z o.o. zareagował profesjonalnie mając bardzo krótki czas (3 dni), aby opracować i wykonać narzędzie zarządzania strategicznego – Zarządzanie Przez Cele. Dzięki licznym dyskusjom podczas warsztatów, Konsultanci ułatwili zarówno ogólne zrozumienie funkcji Zarządzania Przez Cele, jak i szczegółowe ustalenie celów i wskaźników dla nowo powstającego oddziału firmy.

Tadeusz Durlik
Dyrektor Zarządzający , Firma handlowa

Szukaliśmy partnera, który pomógłby nam wdrożyć Zarządzanie Przez Cele i który byłby elastyczny w swoim podejściu. Na szczęście jeden z naszych znajomych polecił Alnair sp z o.o. Konsultanci współpracowali z nami przez 6 dni, aby zrozumieć nasze potrzeby i opracować efektywne kosztowo podejście oparte na Zarządzaniu Przez Cele, Dzięki temu mamy teraz wgląd w to, jak realizujemy swoje plany i możemy poprawić jakość usług dla naszych klientów biznesowych.

Waldemar Tarczyński
właściciel, firma produkcyjna

Twoja firma może odnosić większe sukcesy.

Umów rozmowę z konsultantem prowadzącym projekt. Porozmawiacie bez zobowiązań o rozwiązaniach dla twojej firmy. To nic nie kosztuje.